Ako vybabrať s občanom - návod od Sociálnej poisťovne

Autor: Michaela Tischlerová - Bednárová | 30.1.2013 o 7:36 | Karma článku: 13,57 | Prečítané:  2261x

Druhý piliér je skoro tak otrepaná téma ako práva homosexuálnych párov. A jeho zmienka v nadpise zvyšuje čítanosť takmer tak spoľahlivo ako "sex" alebo "drogy".  Takže tejto problematike sa venovať vôbec nechcem a nebudem. Pár láskyplných slov venujem Sociálnej poisťovni.

V súvislosti so zmenami v zákone o sociálnom poistení vyplýva Sociálnej poisťovni (SP) povinnosť informovať svojich poistencov o možnostiach zmeny. Zmeny v spôsobe "prípravy" sa na dôchodok a teda vstupe do, resp. výstupe z II. piliéra. A tak SP doručovala poistencom listy. Zvláštne listy.
Pripomínajú skôr nepodarený žart ako informačný materiál štátnej organizácie.

Ide o pomerne dôležitú zmenu a definitívne sa rozhodnúť môže poistenec iba do 31. januára 2013. Také sú fakty. Ten dátum si pamätajte, bude dôležitý...
Na to, aby sa človek mohol dobre rozhodnúť potrebuje informácie. Prvá vec, ktorej zúfalo chýba profesionalita je snaha objektívne informovať.  Skrytá snaha presvedčiť poistencov o tom, že I. piliér je lepší, je až tak okatá, že vlastne ani nie je skrytá.

Toto ma však až tak veľmi netrápi. Trápi ma ten nešťastný dátum zmeny. 31. január je za dverami - vo štvrtok. List od SP sme dostali v pondelok. Fíha, také dôležité rozhodnutie - i sama SP to vo svojom líbesbrífe niekoľkokrát zdôraznila a pritom mám iba 4 dni. Technicky ešte menej, keďže väčšina pracujúcich ľudí si list nájde v schránke až podvčer a teda najskôr bude zmeny riešiť v utorok. Zo štyroch dní sú zrazu tri. Vlastne ... v prípade výstupu ešte menej, pretože nerozhoduje dátum na pečiatke, ale dátum doručenia. Sledujete ten malý rozdiel?

SP datuje svoj list na 10. januára, ale doručený mi bol 28.januára, v pondelok. Žeby Slovenská pošta? Všetci máme aspoň jednu skúsenosť s jej "spoľahlivosťou". Žiaľ, tento krát sa to na poštu hodiť nedá a to ani pri najlepšej vôli. Pečiatka odoslania na obálke je z 24. januára, teda štvrtok minulý týždeň.

Smutné. Naozaj smutné, ako si Sociálna poisťovňa - "štátny podnik" robí, čo sa mu zachce. Tentokrát sa mu chce vybabrať s poistením. A ani sa nesnaží to zakryť. Ak teda nerátam ten trápny dátum v záhlaví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?